9 Şubat 2013 Cumartesi

ISO 9001 2008 KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ BELGESİ DANIŞMANLIK FİRMASI


ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Nedir?

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi işletmelerin üretim veya hizmet  kalitesini sistematik bir süreçte yönetebilmeleri amacı ile Uluslararası Standartlar Örgütü tarafından yayınlanmış olan standarttır. Bu standardın belgelendirmesi ise ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi belgesi ile gerçekleştirilir. En kısa tanımı ile İSO 9001 kalite yönetim sistemi bir şirketin anayasasıdır. İşletmeler kurulmuş oldukları ülkelerin ticari hukuki mali yasaları doğrultusunda yürütürler ve bu yasalara riayet etmezler ise cezai yaptırımla karşılaşırlar. İşte işletmelerin dış yapıda bağlı bulundukları bu yazılı yasalar gibi işletmenin iç yapısında da yazılı bir kurallar bütünü oluşturmak amacı ile ISO tarafından Kalite Yönetim Sistemi standardı yayınlanmıştır.  İşletme de kim hangi işi nasıl hangi şartlar içerisinde hangi kurallara dayanarak  prosesleri gerçekleştirecek bunun sınırlarını belirleyen bir şirket anayasası diyebiliriz.

Burada ISO 9001 standardının işletilmesi bu standardı uygulayan firmalarda ürün veya hizmetin kaliteli olacağı anlamına gelmemelidir. Kalite Başlangıcı belli olan sonu belli olmayan bir yolculuk olduğundan ve kalite kavramı o ürünü veya hizmetin sağlanmasında ki bir çok etmene bağlı kalacağından iso 9001 standardını bir yönetimin işleyişinde ki kalite felsefesi olarak algılamak daha mantıklı olacaktır. ISO Belgesine sahip bir işletmenin ürününün ve ya hizmetinin kaliteli olacağı düşüncesi bu nedenler ile yanlıştır. 


 ISO 9001 Belgesi Nedir?


ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi  ürün veya hizmet üreten firmanın ürün veya hizmet sağlar iken gereksinimlerini ve beklentilerini  karşılamasını ve nihai amaç olan müşterilerinin memnuniyetini sağlamak  için üretim ve ya hizmet süreçlerinde sistemli çalışmalarını sağlayan bir kalite yönetim sistemidir. Detaylandırmak gerekirse, ISO Belgesi bir işletmenin ürettiği nihai ürünün veya verdiği hizmetin kalitesinden ziyade o ürünü veya hizmeti sunan işletmenin  yönetim süreçlerini sistematik olarak planladığı ve uyguladığının güvenilirliğini gösteren bir kalite belgesidir. 

ISO 9001 Kalite Yönetim sisteminin işletmenizde kurulabilmesi için size danışmanlık firmaları hizmet sağlayıcı olacaktır. ISO 9001 danışmanlık firması www.iso9001-belgesi.net olarak işletmelere çözümler sunmaktayız.


İSO 9001 Belgesi mi ISO 9001 Yönetim Sistemi mi?

öncelikle cevabını bulmamız gereken soru şudur ki; ISO 9001:2008 belgesi mi istiyorsunuz ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi mi istiyorsunuz? Yani duvarda asılı ihale zamanları ihale dosyasında şartname gereksinimi gideren iso 9001 belgeniz mi olsun  yoksa ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi standardını gerekli eğitimleri alarak  firmamda  dökümantasyon yapısını oluşturarak sistemi işleterek ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi uygulamak ve en sonunda nihai amaç olmayan sistemi taçlandıran ISO 9001 Belgesi mi istiyorsunuz? Burada tercihiniz ilk seçenekse bu blogu okumak size bir katkı sağlamayacaktır. Ver parayı al belgeyi diyen bir iso danışmanlık firması sizin bu sorununuza çözüm olacaktır. Unutmayınız ki bu çözüm belki size on gün sonraki ihalede evrak tamamlama olarak yararlı olacaktır fakat uzun süreçli bir işletme çözümü değildir. Eğer ikinci tercihi kendinize yol edinmiş iseniz bloğumuzu takip edebilirsiniz çünki ISO 9001 Kalite Yönetim Sitemi Belgesini hak ederek almak için yapılması gerekenleri aşağıda açıklayacağız.


ISO 9001:2008 standardı kurmak ne demek?

ISO 9001:2008 Standardını kurmak ISO 9001:2008 Yönetim Sistemi Standardının tüm maddelerinin  işletmede nasıl karşılanacağının  belirlendiği başta zorunlu 6 Prosedür olmak üzere  ( Dökümanların kontrolü, Kayıtların Kontrolü, İç tetkik, Uygun olmayan ürün Kontrolü , Düzeltici Faaliyet , Önleyici Faaliyet ) Prosedürlerinizin Talimatlarınızın  Proseslerinizin İşletmede bu süreçlerin kayıt altına alındığı Formlarınız ,Görev tanımlarınızın , Organizasyon Şemanızın, ve ISO 9001 :2008 dokümanlarınızın manüeli olarak isimlendirilecek   Kalite El Kitabınızın oluşturulup yayınlanarak uygulamaya konulmasıdır. 

ISO 9001:2008  Danışmanlık Hizmeti Nedir? 

Öncelikle şu soruya cevap aramak gerekir ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi sahibi olabilmek için bir danışmanlık firması ile çalışmak zorunda mısınız?  ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemini firmanızda kurmak ve uygulamak için  ISO 9001 Danışmanlık firmasından hizmet almak gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır. ISO 9001:2008 kalite Yönetim Sistemi Standardının maddelerini karşılayabilecek dokümantasyonu oluşturabilecek  gerekli ISO 9001 eğitimlerini almış veya daha önce bir işleteme Kalite Yönetim Temsilcisi olarak çalışmış kendisini bu konuda yeterli gören  ISO 9001 denetimini başarı ile tamamlayacağına inanan bir çalışanınız var ise ISO 9001:2008 Standardını kendinizde kurup uygulayabilirsiniz. Böyle bir yapıya sahip değil iseniz  ISO 9001 danışmanlık şirketleri size ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi eğitimlerini düzenleyerek hem de ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Dokümantasyon alt yapınızı oluşturmak için önderlik etmeye hemde  ISO 9001 Belgenizi Hak ederek almanızı sağmada hizmet sunacaklardır.